
Телефон, телемедицина, медицина… каква е разликата?
За телемедицина се говори още в далечната 1925 г.
Във февруарския брой на американското технологично списание Science and Invention Hugo Gernsback предсказва устройство за виртуален домашен медицински преглед, наречено “teledactyl” (от гръцки: tele, отдалечен; dactyl, пръст). То ще позволява на лекарите не само да виждат своите пациенти през екран, но да могат да ги докосват от разстояние посредством роботизирани ръце…
Звучи ли ви познато…?
Днес роботизираната хирургия е вече стандарт в много лечебни заведения, а COVID-19 допълнително ускори навлизането на телемедицината. Въвеждането на различни телемедицински решения позволява провеждането на един пълноценен медицински преглед от разстояние. Позволява и продължителното проследяване на жизнените показатели, както за целите на превенцията, така и за целите на лечебния процес при хронично болни пациенти. И всичко това подкрепено от новите технологии за обработка и анализ на данни, които правят възможно и „предсказването“ на промените в здравното състояние на изследваните хора.
За телемедицината днес и телемедицината утре ще говорим на 28 юли 2022 г. в следващото от серията професионални събития Connect, организирани от Ratio и Sofia Tech Park, този път със съдействието на DHI Cluster Bulgaria.
Входът е свободен, но изисква предварителна регистрация ТУК.
Очакваме ви!
28 юли 2022 г.
19:00 ч.
Sofia Tech Park, сграда Инкубатор
на открито в т.нар. „Английски двор“
Програма
New Day
- 19:00 - 19:10
- Откриване
- Ratio Connect
- 19:10 - 19:30
- Key note
- Tелемедицина Теле-здравеопазване
-
Лектори:
Д-р Ал. Симидчиев
- 19:30 - 19:40
- Демо
- Телемедицина в България - защо, как и кога?
-
Лектори:
Александър Алексиев
- 19:40 - 19:50
- Демо
- Здравеопазване 21
-
Лектори:
Росен Русинов
- 19:50 - 20:30
- Панелна дискусия
-
Лектори:
Александър Алексиев, Д-р Ал. Симидчиев, Д-р Росен Димитров, Мира Ганова PhD, Проф. Петко Салчев
- 20:30 - 21:00
- Коктейл






Лектори
-
Александър АлексиевИзпълнителен директор, SAT Health
Александър Алексиев е изпълнителен директор на SAT Health. Има повече от 12 години опит във фармацевтичния бранш. 10 години е част от една от най-големите анализаторски компании. Дипломира се с технически ориентирано стопанско управление в университета в Щутгарт. Има диплома от стопански факултет на Софийски Университет за бизнес администрация. От 2017 г. развива star up компанията SAT Health. SAT Health е сертифициран доставчик на информация и технологични решения за фармацевтичната индустрия, анализи базирани на данни от реалната клинична практика и пациентски програми.
-
Д-р Ал. СимидчиевНачалник отделение по инвазивна диагностика, МИ на МВР и бивш медицински директор на ЦЕДО, МУ Пловдив
Д-р Александър Симидчиев има три медицински специалности, но най-пристрастно практикува пулмологията. Началник е на отделението по неинвазивна диагностика в Медицинския институт на МВР, както и част от екипа на пулмологичното отделение и лабораторията за функционално изследване на дишането на УБ Лозенец, член на Българското дружество по белодробни болести и Европейското респираторно общество, както и бивш главен пулмолог на GlaxoSmithKline Kанадa. Специализирал е в Рурландската клиника в Есен, Германия и Болницата Шарите в Париж, Франция.
Създател е и на уникалния за страната уеб-базиран курс по „Дигитална медицина“, който вече 3 години води в пловдивския Медицински университет.
-
Мира Ганова PhDИзпълнителен директор, Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването
Мира Ганова има докторка степен от УНСС в областта на организацията, управлението и бизнес комуникациите. Магистратура по „Връзки с обществеността“ и „Здравен Мениджмънт“ от МУ София. Професионалната й кариера започва преди 13 години, като през това време е работила в сферата на комуникациите и управленските дейности в маркетинг и реклама, енергетика, политика и здравеопазване. 2017 година заема длъжността директор на дирекция „Връзки с обществеността“ на Български лекарски съюз, а от 2019 година е изпълнителен директор на Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването.
-
Проф. Петко СалчевУправител, НЗОК
Настоящ управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), професор по социална медицина, е един от ключовите експерти в здравната система у нас със сериозен професионален опит на различни нива в организацията на здравеопазването в България, преподавател. Член е на секция „Макроикономика“ в Института за икономически изследвания към Българска Академия на науките (БАН).
Проф.д-р Салчев е бил зам.-министър на здравеопазването (МЗ), зам.-изпълнителен директор на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, директор на дирекция „Класификационни системи“ към Национален център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), директор на Регионалния център по здравеопазване – София град, директор на Университетска болница „Царица Йоанна“, национален консултант към МЗ по класификационни системи и оценка на здравните технологии.
Той е един от създателите на оценка на здравни технологии (ОЗТ) у нас, експерт оценител на проекти към Агенция за социално подпомагане и Агенция за хора с увреждания, експерт към AGENCY FOR PUBLIC HEALTH EDUCATION ACCREDITATION за Акредитация на програма за Master in Public Health на Ливърпулския университет, експерт оценител на проекти по Седма рамкова програма на ЕС – FP7-HEALTH-2007-B – ЕС, както и External Public Health Expert That Participated in the Evaluation of the Proposals of Projects, Conferences, Operating Grants and Joint Actions Received Under the Calls for Proposals, и др. -
Росен РусиновДиректор „Бизнес стратегия и технологично развитие“, Consento
Росен е професионалист с голям опит като главен мениджър, управляващ директор, директор продажби и стартъп предприемач. Работи с ясен фокус върху дефинирането и изпълнението на бизнес стратегии и вземане на решения за постигане на реални резултати и ръст на бизнеса. Развивал e успешно бизнеса на различни компании в областта на разработката на софтуер, услугите за обработка на данни и онлайн услугите.
В момента заедно с партньори развива здравната българска платформа consento.bg.