КИБЕРСИГУРНОСТ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО ИЛИ КАК ДА ГРАДИМ ДИГИТАЛНО ДОВЕРИЕ
В последните години темата за защита на данните във всички публични сектори все превес и стана акцент в политиките на всяка една държава. Здравеопазването, освен че е един от най-големите и сложните социално-икономически сектори във всяка държава, изисква и системен и целенасочен подход на управление на данните и прецесите, така че да се справя успешно с предизвикателствата в сферата. Изминалата една година доказа на света, че не може да има успешна икономика без добро здравеопазване, което още повече засили нуждата от използването на дигитални решения в сектора и необходимостта от сигурност и контрол върху процесите.
Киберсигурността и контролът в организацията на системите в здравеопазването, се оказаха едни от големите предизвикателства в сектора. Бързият темп на развитието на технологиите води до прогрес в тази сфера, но и създава предпоставки за повече кибератаки, чиито щети могат да нанесат сериозни последствия за всяка здравна структура.
Идетифицирайки нуждата от по-добра защита на здравните системи, данните и потока на информация и по-доброто познание за киберзаплахите в сектора, Български Клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването, заедно с Мнемоника ви каним на онлайн събитие, което ще разгледа нивото на киберзащитата в лечебните заведения, съхранението на данни и често срещани заплахи. Ще представим принципна архитектура на киберсигурността в лечебните заведения, с добри практики от силно дигитализирана болница в Швейцария, както и отделните вектори на атака. Ще коментираме и резултати от анкета, проведена сред директори на болници, медицински специалисти и IT специалисти, която ще формира „кибериндекс“ (нивото на познание и защита) в сектора, за целите на по-доброто управление защитата на информацията и системите в сектора.
В рамките на събитието ще имате възможност за задаване на въпроси към нашите лектори.
Програма
- 16:00-16:15 - 16:15
Принципна архитектура на киберсигурността в здравеопазването
Вектори на атака
Добри практики от силно дигитализирано лечебно заведение-
Лектори:
Мира Ганова PhD, Радой Павлов
- 16:15 - 16:30
Киберсигурност в лечебните заведения в България-
Лектори:
Д-р Р. Мангалджиев, Мира Ганова PhD
- 16:30 - 16:45
Съвместимост на лечебните заведения с Наредбата за минимални изисквания за мрежова и информационна сигурност
Често срещани проблеми в здравната система
Решения на проблемите чрез Security Operations Center-
Лектори:
Вихрен Славчев, Мира Ганова PhD
- 16:45 - 17:30
Kибер индекс (нивото на познание и защита) в здравеопазването
Q&A-
Лектори:
Вихрен Славчев, Д-р Р. Мангалджиев, Мира Ганова PhD, Радой Павлов
Лектори
-
Вихрен СлавчевИзпълнителен директор и основател, Mnemonica
Вихрен Славчев е изпълнителен директор на „Мнемоника“ и един от основателите ѝ. Има повече от 15 години опит в сферата на ИТ и управлението, придобит в разработка на софтуерни продукти, сферата на недвижимите имоти и услуги и компании във финансовия сектор. През 2009 г., заедно с Павел Йосифов, създава „Мнемоника“. Оттогава досега, заедно с ръководения от него екип, продължава да изгражда една от най-динамично развиващите се и успешни български ИТ компании. Завършил е Техническия университет във Варна, специалност „Автоматика и системи за управление“.
-
Д-р Р. МангалджиевНачалник на отделение по медицинска онкология, Специализирана болница за онкологични заболявания
Д-р Радослав Мангалджиев е началник на Отделението по медицинска онкология към Специализираната болница за онкологични заболявания в София. Член е на Българско онкологично научно дружество (БОНД), Европейската асоциация по медицинска онкология (ESMO), Българската асоциация по химиотерапия. Председател на Сдружение на медицинските онколози. Д-р Мангалджиев е завършил Медицинския университет в София през 1996 г. Има специалност по медицинска онкология и специалност по кожни и венерически болести.
-
Мира Ганова PhDИзпълнителен директор, Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването
Мира Ганова има докторка степен от УНСС в областта на организацията, управлението и бизнес комуникациите. Магистратура по „Връзки с обществеността“ и „Здравен Мениджмънт“ от МУ София. Професионалната й кариера започва преди 13 години, като през това време е работила в сферата на комуникациите и управленските дейности в маркетинг и реклама, енергетика, политика и здравеопазване. 2017 година заема длъжността директор на дирекция „Връзки с обществеността“ на Български лекарски съюз, а от 2019 година е изпълнителен директор на Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването.
-
Радой ПавловEnterprise Technology Architect, University Hospital Zurich
Радой Павлов живее и работи повече от 20 години в чужбина. В момента заема поста на Enterprise Technology Architect в едно от най-големите здравни заведения в Швейцария – Университетска болница Цюрих. Като член на мениджърския екип участва в начертаването на бъдещата дигитализационна карта за развитие на болницата и прилежщите към нея 44 специализирани клиники. Темите включени в този план са производни на новата реалност след COVID, както и швейцарската национална здравна инициатива „eHealth 2.0“.
Радой е бивш директор, програмен и платформен мениджър в банка UBS. Също така е заемал старши консултантски позиции в компаниите Infosys Consulting, Lodestone и Capco. Освен експертиза в архитектурните теми, той е облачен и инфраструктурен специалист. Радой е почетен член на Българския клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването. Възпитаник е на Технически Университет Берлин с диплома по компютърни технологии.