Над 180 студента по медицина завършиха успешно UN!курсa по дигитализация и иновации в медицината -

август 13, 20240

Академичната 2023/2024 година на UN!курсa по дигитализация и иновации в медицината, организиран от Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването  при Медицински университет-София приключи с голям успех, като повече от 180 студенти завършиха курса тази година. Програмата, която се провежда за пета поредна година, привлече 25 лектори от дигиталната здравна общност в България с лекции на различни теми и практически примери от индустрията

В рамките на първата част на курса, студентите имат възможност да се запознаят с основни процеси свързани с дигиталната трансформация, лидерството, критичното мислене и критичното четене в медицината. Тези теми дават основа на втория семестър, който се фокусира върху ролята на технологиите и конкретни казуси, свързани с приложението на технологиите и изкуствения интелект в добрата медицинска практика.

Практически примери и иновации

Вторият семестър на курса започна с въвеждане в дигиталната трансформация и лекция за превенция и промоция в здравеопазването, водена от д-р Росен Димитров. Семестърът се фокусира върху демонстрация на практически случаи от индустрията на дигиталното здравеопазване през целия пациентски път, като разглежда теми като телемедицина, приложение на изкуствен интелект в медицината и здравеопазване, базирано на стойността (VBHC).

„Превенция и ролята на данните“ от Вера Духлева, бизнес професионалист с 10 години опит в сферата на науките за живота и фармацевтичната индустрия, настоящ ръководител на отдела за цифрови технологии, данни и операции. Вера подчерта ролята на данните в постигането на ефективна здравна превенция и промоция, представяйки случай на HPV ваксинация. Тя също така обърна внимание на различни дигитални кампании, които са спасили животи чрез иновативни терапии и повишено ниво на знание сред пациентите.

„Здравеопазване, базирано на стойността и неговите приложения“ от Йордан Илиев, съосновател и изпълнителен директор на MY Synergy – здравно-технологична компания, фокусирана върху развитието, оптимизацията и дигиталната трансформация. Йордан представи концепцията за VBHC с практически примери и случаи на приложение. Той подчерта важността от постигане на по-високо качество на здравните услуги при оптимизиране на разходите за постигане на по-голяма стойност за пациентите във всички аспекти на пациентския път.

AI приложение в медицината – Kelvin Health case study: Георги Костадинов, съосновател и CTO на Kelvin Health, представи случай на използване на изкуствен интелект в медицината, фокусирайки се върху AI-базирани алгоритми за компютърно зрение. Той подчерта ефективността на AI при анализиране на медицински данни и приложенията му в персонализираната медицина и откриването на лекарства, предвиждайки значителни напредъци в грижата за пациентите и медицинските изследвания.

Поглед към следващата година

През следващата година UN!курсът ще продължи с лекции, посветени на умения в медицината като отворени иновации, лидерство критично мислене, критично четене, дигитална трансформация и други. Вторият семестър през 2025 година ще се фокусира върху прецизни дигитални иновации и решения с практически случаи от нашата общност.

UN!курсът по дигитализация и иновации в медицината предоставя актуална информация и практически умения в бързо развиващата се област на дигиталното здравеопазване. Очакваме с нетърпение следващата академична година и новите предизвикателства, които тя ще донесе.

 

DHI ClusterУправление

Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването.

МестоположениеКъде да ни намерите?

DHI Cluster

Свържете се с насDHI Cluster социални мрежи

DHI ClusterУправление

Български клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването.

Свържете се с насDHI Cluster социални мрежи

© 2020 DHI Cluster. Всички права запазени.

© 2020 DHI Cluster. Всички права запазени.