30 студенти от Медицински Университет – София се включиха в откриваща среща на втори семестър на курс за иновации и дигитализация в медицината
Срещата официално откри Н. Пр. Мюриел Берсе Коен, посланик на Швейцария у като сподели, че това, което прави Швейцария, водеща страна в създаването на иновации в медицината и фармацията е развитието на интелектуалния капацитет и изграждането на основни умения за справяне с предизвикателствата на 21. Век.
Д-р Росен Димитров, мениджър връзки с обществеността и институциите в Новартис България и зам.-председател на Клъстер подчерта нуждата от въвеждане на обучение по дигитализация и предприемачество в учебните програми на студентите по медицина и фармация. Той представи водещи проучвания и данни за справянето с предизвикателствата в медицината чрез дигитализация и развитие на основни умения като критично мислене, креативност, решаване на проблеми и комуникация.
Мира Ганова, директор на Български Клъстер за дигитални решения и иновации в здравеопазването наблегна на здравеопазването, базирано на данни и технологии и представи иновативните дигитални решения, които компаниите-членове на Клъстера развиват в сферата на здравеопазване. Тя подчерта, че дигиталния здравен клъстер активно подкрепя развитието на дигиталните решения за повече ефективност и устойчивост на здравния сектор. Според нея един от най-важните елементи здравеопазването да бъде подобрено е младите лекари в да бъдат обучени как максимално пълноценно да се възползват от технологиите и да знаят как могат да лекуват по-добре и как да улесняват ежедневната си дейност.
Милена Стойчева, изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България и председател на дигиталния клъстер вдъхнови младите специалисти да провокират себе си и да мислят извън рамките на видимото. Тя наблегна на необходимостта от промяна в мисленето и погледа върху света, както и развитието на основни умения като креативност, комуникация, сътрудничество и критично мислене. Тя допълни, че е важно всеки един лекар да бъде подготвен да отговори на технологичните предизвикателства в съвременната медицина, с каквато цел е създадена дигиталната програма в Му София.
Специален гост на събитието беше д-р Александър Симидчиев, който се фокусира върху дигиталната грамотност от гледна точка на изграждането на критично мислене за развитие на студентите като професионалисти в условията на бързоразвиващи се технологии. Той подчерта важността за развитието на умения за разбиране, анализ и контрол на информация, което е в основата на критичното мислене и решаване на комплекси проблеми като бъдещи професионалисти.
Участниците имаха възможност да задават въпроси за бъдещето на медицината в дигиталния свят и получиха специална покана да научат повече за дигиталното здраве и иновации.